Abdest Nasıl Alınır?

Abdest-Nasil-Alinir

Sırasıyla Adım Adım Abdest Alınışı

Herkesin aradığı gibi sizde makalemize namaz abdestinin nasıl alınacağını arayarak ulaştınız. Ayrıca abdest ile ilgili en çok merak edilen şeylerin başında, Abdest nasıl alınır? Abdest alınırken hangi dualar okunur? Abdest alınırken nasıl niyet edilir? Abdesti bozan şeyler nelerdir? Soruları gelmektedir. Yazımız içerisinde hepsinin cevabını sırayla bulabilirsiniz. Hadi yazımızı okumaya geçelim.

Abdest alınırken nasıl niyet edilir?

  • Niyet

Öncelikle kollar direkten yukarıya doğru sıvanır, sonrasında ise söylemeniz gereken “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” ve sonrasında “Eûzü billahi mineşşeytanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm” şeklinde okunur.

namaz-abdesti-nasil-alinir
  • Elleri Yıkamak

Eller Bileklerin bitimine kadar 3’er defa yıkanır. Elleri yıkarken parmak aralarının düzgün şekilde yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük var ise ya yerinden oynatarak parmak kısmı temizlenir ya da yüzük tamamen çıkartılarak yıkanır.

  • Ağza Su Almak

Sağ avucunuzun yardımı ile ağıza 3 defa ayrı ayrı su alınıp ağız içi yıkanmak vesilesiyle çalkalanıp su tekrar tükürülür.

  • Buruna Su Vermek

Yine Sağ avucunuzun yardımı ile buruna 3 defa sırayla su çekilir. Sol eliniz ile burnunuza verdiğiniz sular sümkürülerek temizlenir. Bunu yaparken (sümkürürken) üzerine bulaşmamasına özen gösterilir.

  • Yüzü Yıkamak

Alın hizasından saçlarınızın bittiği yere kadar ve kulan memesinden çene hizasına kadar yüzünüz 3 defa sırayla yıkanır

  • Sağ ve Sol Kolu Yıkamak

İlk Önce Sağ kol direk ile beraber 3 defa yıkanır. Kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır ve ovulur. Aynı İşlem sol kolunuz için tekrar yapılır.

  • Başı ve Boyunu Meshetmek

Eller yıkandıktan sonra temiz su ile eller iyice ıslatılır. Sağ elinizin iç kısmı ve parmaklarınız başınızın üzerine koyulmak şartıyla bir kere meshedilir.

Yine elleriniz ıslak kalarak serce parmağınızı kulağınıza koyup diğer parmaklarınız boşta kalarak boynunuzu meshedersiniz.

  • Sağ ve Sol Ayağı Yıkamak

Ayakları yıkamaya sağ ayaktan ve ayakların uçların başlarsınız ve parmak aralarını detaylı şekilde temizlersiniz. Ve ayaklar topuklarla beraber iyice yıkanır.

Aynı İşlemler sol ayağınız içinde geçerlidir.

Yukarıda verilenleri sırasıyla yaptıysanız başarılı ve doğru şekilde abdest almışsınız demek anlamına gelir.

Sormak istediklerinizi hemen aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Subscribe